INFORMACJE O BLOGU

Manifest użytkownika Shrek

Ten manifest użytkownika Shrek przeczytało już 3945 czytelników!
Łącznie swój komentarz zostawiło 21 z nich.

MÓJ BLOGB
udowanie od nowa jest o wiele bardziej chwytliwe ( zarówno politycznie jak i medialnie), niż drobne poprawki po poprzednikach. I lepiej nazwać drobne poprawki budową od podstaw – w końcu cały splendor spada na reformatorów. To jeszcze nie jest takie złe ( nie ze strony moralnej), gorzej, gdy dobry projekt wymagający drobnych korekt, jest wyrzucony do kosza i trzeba wszystko zaczynać od nowa - szkoda straty czasu i pieniędzy. Ale oto Polska właśnie.

Po co taki dziwny wstęp, nie mający w zasadzie nic wspólnego z piłką nożną? Bo do niego natchnęła mnie informacja, jaką przeczytałem w środę 13 września, mianowicie o Jacku Magierze, który w dniu wczorajszym zakończył współpracę  z Legią Warszawa.

Pamiętam zachwyty społeczności  nad jego zatrudnieniem, bo Polak, bo młody, bo związany z klubem który ma prowadzić. Tonowałem nastroje, bo o tym, jakim jest trenerem będą decydować najbliższe miesiące. I po niecałym roku Jacka Magiery, nie ma w klubie. Dlaczego? Bo był słabym trenerem? Nie, ciężko nazwać słabym trenerem, który zdobył Mistrzostwo
Polski i całkiem nieźle prezentował się w Lidze Mistrzów, ba
awansował do Ligi Europejskiej. Ale ile w tym jego zasługi, a ile zasługi zawodników - Vadisa Odidje - Ofoe, czy Nikolica/Prijovica? Nigdy się tego nie dowiemy, bo jest to wartość niemierzalna ( w NBA jest taki wskaźnik jak Usage, który mówi jak wielkie są różnice w grze zespołu, gdy jesteś na parkiecie, i gdy siedzisz na ławce).Jestem ostatnim człowiekiem, który powie, że ktoś z trenerów jest słaby, lub silny. Ale gdyby mierzyć trenerów tym, co po sobie zostawili to Magiera w porównaniu z trzema ostatnimi trenerami wypada najsłabiej.

 


Hasi - nie ukrywajmy, to on był głównym powodem, że Vadis zdecydował się podpisać kontrakt z Legią. Zresztą nie tylko on, bo w Warszawie znaleźli się Moullin ( który  w formie jest ważnym elementem składu Legii), czy Langil. Przygotował zespół na końcówkę sierpnia ( czyli na te najważniejsze mecze), odpuszczając początkowe miesiące w lidze i Pucharze Polski. Patrząc z perspektywy czasu, to oglądając mecz z Dundalk to w 90 minucie zawodnicy fizycznie wyglądali niewiele gorzej niż na początku spotkania. Czy na tym bazował Magiera w walce w Lidze Mistrzów? TAK!!! Czy podobnie wyglądali piłkarze z Ajaxem? Nie.

 


Czerczesow - kolejny zagraniczny trener, który postawił na przygotowanie fizyczne. Dobrze na tym wyszli, Ci którzy się do tego dostosowali - Duda, Jodłowiec ( który został dostrzeżony przez Nawałkę), Pazdan, Kucharczyk, Lewczuk + sprowadził Hlouska ( który do tej pory jest pewniakiem na lewej stronie), Nikolica, Prijovica. Awans z fazy grupowej w Lidze Europejskiej + podwójna korona. Czy chciał mieć większy wpływ na transfery? Pewnie tak, ale że nie potrafił się w tej sprawie dogadać, to zrezygnował. Teraz prowadzi kadrę Rosji (  może to było przyczyną rezygnacji z pracy w klubie).Berg - i znowu wracamy do przygotowania fizycznego oraz dość specyficznego ustawienia taktycznego z 3 defensywnymi pomocnikami - ale dzięki niemu rozwinęły się umiejętności Janusza Gola, czy Furman + Borysiuk mogli się pokazać z lepszej strony. a jeszcze za jego czasów Vrdoljak pokazywał, ze warto było zapłacić 1 milion euro. Solidna gra w Lidze Europejskiej,  gdyby nie wpadka z Bereszyńskim była by zapewne Liga Mistrzów.  A co zostało po Magierze?

Czy to jego wina? Tak jak przy rozwodzie wina zawsze leży po środku, tak tutaj jest tak samo. Magiera jest mega sympatycznym człowiekiem, analitykiem, który potrafi z cyferek ułożyć odpowiednie rozwiązanie. Ale czy jest gościem, który potrafi ryknąć wtedy gdy jest to potrzebne? Czy budzi grozę jak Czerczesow czy Berg? Raczej ma charakter spokojnego dziadka, który nawet jak krzyknie, to zaraz mu jego złość minie. Czy jest to pożądana cecha u trenerów? Tak, ale raczej nie tych pracujących w klubie z ogromną presją na wynik. Tu nie ma czasu na poukładanie klocków, by za dwa czy trzy lata wszystko chodziło według schematu zaplanowanego przez Magierę i kończyło się sukcesem. Tu trzeba wygrywać tu i teraz. Gdyby Magiera miał silniejszy charakter postawił by takowe ultimatum - gdyby był trenerem uznanym, takie ultimatum miałoby sens. Jako trener na dorobku, nie mógł, bo wyglądało by to śmiesznie.

Trenera Polaka zastępuje Chorwat - Romeo Jozak. Gdy przeczytałem tego newsa, złapałem się za głowę - kolejny wynalazek z zagranicy, który naściąga swoich pupilków z pracy z poprzedniej pracy ( co nie koniecznie musi być złe dla gry klubu, ale jest złe dla rozwoju reprezentacji). Tymczasem jak poczytałem o tym gościu to moja opinia się o nim zmieniła.

Jest to pierwsza praca Romea na stanowisku pierwszego trenera. Wcześniej pracował jako dyrektor akademii Dynama Zagrzeb - jednej z najlepszych szkółek piłkarskich w Europie, jeśli nie na świecie. Co
więcej, miał on duży wpływ na to, jak będzie ona funkcjonować. Przy potrzebie budowy takowej akademii w Legii, może być idealnym wyborem. Pytanie tylko, czy będzie miał czas się tym zajmować  pomiędzy treningami pierwszej drużyny. Co ciekawe - jednym z jego wychowanków jest obecny w Legii Sandro Kulenović - zawodnik, który sporo kosztował, ale mimo jego potencjału, nadal czeka na debiut w pierwszym zespole! i został wypożyczony do Juventusu Turyn, gdzie ogrywa się w Primaverze.To może się udać. O ile Romeo dostanie oczywiście dużą ilość czasu, potrzebną do tego by wszystko zaczęło funkcjonować tak jak sobie to Chorwat wymyślił. Dlaczego w takim razie Miodulski ma dać czas Jozakowi, a nie dał go Magierze?

Bo Magiera był kojarzony z poprzednim właścicielem Legii - więc sukcesy Magiery poszłyby na konto Leśniodorskiego, a Miodulski, jako wytrawny biznesmen, wie, że sukcesy powinny mieć tylko jednego głównego architekta.Co ciekawe wraz z odejściem Magiery ( i Łuczywka)  odszedł również kolejny człowiek związany mocno z Leśniodorskim - Michał Żewłakow, którego pracę kibice Legii bardzo negatywnie oceniali . I to dla fanów Legii powinna być bardzo dobra wiadomość. Jeśli trenerów oceniamy po wynikach, a napastników po ilości strzelonych bramek - to jak powinniśmy oceniać pracę dyrektora odpowiedzialnego za transfery? Vadis, Nikolić Prijović, Hlousek, Malarz - to chyba tyle jeśli chodzi o pozytywne transfery do klubu. A ile z nich było autorskim pomysłem Żewłaka? Ilu było zawodników, którzy nie byli potrzebni trenerowi? Ilu takich, których trenerzy chcieli, ale nie wypalili? Ilu takich, którzy wybrali
inny klub, a nie Legię?
Czy 13 września to data powstania nowej Legii - w całości zbudowanej przez Dariusza Miodulskiego? Czas pokaże. 
 

Publicystyka Słowa kluczowe: Jozak Legia Magiera

FM REVOLUTION - OFICJALNA STRONA SERII FOOTBALL MANAGER W POLSCE
Największa polska społeczność Ponad 70 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie może się mylić!
Polska Liga Update Plik dodający do Football Managera opcję gry w niższych ligach polskich!
FM Revolution Cut-Out Megapack Największy, w pełni dostępny zestaw zdjęć piłkarzy do Football Managera.
Aktualizacje i dodatki Uaktualnienia, nowe grywalne kraje i inne nowości ze światowej sceny.
Talenty do Football Managera Znajdziesz u nas setki nazwisk wonderkidów. Sprawdź je wszystkie!
Polska baza danych - dyskusja Masz uwagi do jakości wykonania Ekstraklasy lub 1. ligi? Napisz tutaj!
Copyright © 2002-2018 by FM Revolution